Apskaita
Nacionalinis bendrųjų funkcijų centras (NBFC) teikia naujausią informaciją apie sąskaitų pagal žodines sutartis priėmimą
Nacionalinio bendrųjų funkcijų centro informacija, 2025 01 16.
Darbas
Valstybinė darbo inspekcija paaiškina, ką reikia žinoti darbuotojams ir darbdaviams apie bankroto atvejus
Valstybinės darbo inspekcijos informacija, 2025 01 13.
Valstybinė darbo inspekcija atsako, ar galima nutraukti darbo sutartį su nėščia darbuotoja, suėjus terminuotos darbo sutarties terminui
Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 61 straipsnio 1 dalyje pateikiamas konkretus pagrindų, kuriais gali būti nutraukiama darbo sutartis su nėščia darbuotoja jos nėštumo laiku ir iki jos kūdikiui sukaks 4 mėnesiai, sąrašas. Atsižvelgiant į tai, jeigu sueina terminuotos darbo sutarties terminas, darbo sutartį su darbuotoja galima nutraukti iš karto suėjus terminui, nelaukiant, kol jos kūdikiui sukaks 4 mėnesiai.
DK 61 straipsnio 2 dalis numato draudimą nuo darbdavio sužinojimo apie darbuotojos nėštumą iki kūdikiui sukaks 4 mėnesiai nutraukti darbo sutartį, taip pat priimti sprendimą dėl nutraukimo ar įspėti, tačiau ribojimai taikomi, kai darbo sutartis nutraukiama kitais negu DK 61 straipsnio 1 dalyje nustatytais pagrindais. Todėl visi DK 61 straipsnio 2 dalyje nustatyti ribojimai netaikomi darbo sutarties nutraukimo pagrindams, nurodytiems DK 61 straipsnio 1 dalyje, įskaitant darbo sutarties nutraukimą suėjus terminui.
Valstybinės darbo inspekcijos informacija.
Mokesčių administravimas
Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas patvirtino Lietuvos Respublikos apmokestinamųjų asmenų, kurie registruojasi smulkiojo verslo schemų kitose valstybėse narėse taikymo tikslais įregistravimo/išregistravimo, identifikacinio pridėtinės vertės mokesčio numerio suteikimo bei ataskaitų teikimo taisykles
Lietuvos Respublikos apmokestinamųjų asmenų, kurie registruojasi smulkiojo verslo schemų kitose valstybėse narėse taikymo tikslais, įregistravimo/išregistravimo, identifikacinio pridėtinės vertės mokesčio numerio suteikimo bei ataskaitų teikimo taisyklės nustato Lietuvos Respublikos apmokestinamųjų asmenų, pasirinkusių naudotis smulkiojo verslo schemomis (toliau – SVS) kitose valstybėse narėse, įregistravimo/išregistravimo Lietuvos Respublikoje SVS naudotojais taisykles, identifikacinio pridėtinės vertės mokesčio numerio suteikimo tokiems apmokestinamiesiems asmenims bei ataskaitų teikimo tvarką Lietuvos Respublikoje.
VMI informuoja, kad įmonės ir gyventojai, turintys komercinės paskirties nekilnojamąjį turtą (NT), už 2024 m. komercinio NT mokestį turi deklaruoti ir sumokėti iki vasario 17 d.
VMI primena, kad tai padaryti turi įmonės už joms priklausantį ir iš gyventojų perimtą turtą, o gyventojai – už komercinės paskirties pastatus ir patalpas (pvz. viešbučio, poilsio, paslaugų).
Valstybinės mokesčių inspekcijos informacija, 2025 01 13.
VMI Informuoja, kad Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS) realizuotas naujas funkcionalumas, kuris suteikia galimybę anuliuoti pateiktos deklaracijos duomenis
Anuliavimo funkcionalumas šiuo metu realizuotas šioms formoms: GPM313, FR0600 ir FR0564.
Valstybinės mokesčių inspekcijos informacija, 2025 01 15.
Gyventojų pajamų mokestis
VMI parengė informacinį pranešimą apie nuolatinių Lietuvos gyventojų pareigą perskaičiuoti 2024 m. metinį neapmokestinamąjį pajamų dydį ir pajamų mokestį (GPM)
Nuolatiniams Lietuvos gyventojams pareiga deklaruoti 2024 m. metines pajamas ir sumokėti GPM atsiranda ne tik nuo pajamų, pagal mokesčio sumokėjimo tvarką priskiriamų B klasės pajamoms, bet ir pajamoms viršijus 114162 eurų (60 VDU) arba 228324 eurų (120 VDU) sumą, nes nuo viršijančios pajamų dalies mokestis turi būti sumokamas, taikant progresinį GPM tarifą.
Valstybinės mokesčių inspekcijos informacija, 2025 01 13.
VMI parengė informacinį pranešimą dėl gyventojų pajamų mokesčio permokos grąžinimo
Valstybinės mokesčių inspekcijos informacija, 2025 01 15.
VMI paaiškina, kokia tvarka apmokestinamos ir deklaruojamos 2024 m. gyventojų gautos palūkanos
Valstybinės mokesčių inspekcijos informacija, 2025 01 13.
VMI paaiškina apie galimybę pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvata, deklaruojant gyvybės draudimo ir kitas įmokas
Valstybinės mokesčių inspekcijos informacija, 2025 01 13.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo komentaras
Pakeisti Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 2 straipsnio 8 dalies ir 40 dalies komentarai:
„2 straipsnis. Pagrindinės Įstatymo sąvokos
...
8. Sporto veikla – sportininko (gyventojo, kuris atlieka tam tikrą fizinę ar protinę veiklą, grindžiamą tam tikromis taisyklėmis ir organizuojamą tam tikra specialiai šiai veiklai nustatyta forma) rengimosi aukšto meistriškumo sporto varžyboms ir dalyvavimo aukšto meistriškumo sporto varžybose veikla.
...
40. Kitos šiame Įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžiamos Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatyme, Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse, Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatyme ir Lietuvos Respublikos sporto įstatyme, kiek tai neprieštarauja šiam Įstatymui (išskyrus Civilinio kodekso įsakmiai nurodytus atvejus).“.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo komentaras su visais pakeitimais išdėstytas čia.
VMI prie FM 2025 01 10 raštas Nr. (18.18-31-1 Mr) R-90.
Pelno mokesčio įstatymo komentaras
Pakeistas Pelno mokesčio įstatymo 5 straipsnio komentaras (5 STRAIPSNIS. Mokesčio tarifai)
Pelno mokesčio įstatymo komentaras su visais pakeitimais išdėstytas čia.
VMI prie FM 2025 01 09 raštas Nr. (18.32-31-1 Mr)-R-80.
Viešieji pirkimai
Pakeistas Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus 2017 m. birželio 19 d. įsakymo Nr. 1S-91 „Dėl Informacijos viešinimo Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje tvarkos aprašo patvirtinimo“
1. Pakeista šio įsakymo preambulė:
„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo 10 straipsnio 3 dalimi, 26 straipsnio 1 dalimi, 27 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktais, 52 straipsnio 1 dalimi, 86 straipsnio 9 dalimi, 91 straipsnio 1 dalimi ir 95 straipsnio 1 dalies 1 punktu, Lietuvos Respublikos pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo 19 straipsnio 3 dalimi, 191 straipsnio 3 dalimi 6 dalimi, 38 straipsnio 1 dalimi, 39 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktais, 63 straipsnio 1 dalimi, 94 straipsnio 9 dalimi, 99 straipsnio 1 dalimi ir 101 straipsnio 1 dalies 1 punktu, Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, įstatymo 8 straipsnio 1 ir 2 dalimis, 38 straipsnio 1 dalimi ir 55 straipsnio 1 dalimi:“.
2. Pakeistas šiuo įsakymu patvirtintas Informacijos viešinimo Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje tvarkos aprašas (pakeisti 202 ir 30 punktai, papildyta 301 punktu):
„202. Pirkimo vykdytojas iki jo nurodyto termino, gavęs pastabas ir pasiūlymus Išankstinėms konsultacijoms bei dėl paskelbtų Techninių specifikacijų projektų, privalo juos išnagrinėti, įvertinti pateiktų pastabų ir pasiūlymų svarbą, atitiktį Viešųjų pirkimų įstatymo, Komunalinio sektoriaus pirkimų įstatymo ar Gynybos įstatymo ir kitų pirkimus reglamentuojančių teisės aktų reikalavimams ir pirkimo vykdytojas nedelsdamas informaciją apie gautas pastabas ir pasiūlymus (nenurodant, iš ko buvo gautos pastabos ar pasiūlymai) bei priimtą sprendimą dėl pateiktų pastabų ir pasiūlymų skelbia CVP IS. Pirkimo vykdytojas sprendimą dėl pateiktų pastabų ir pasiūlymų turi priimti ne vėliau kaip iki pirkimo procedūros pradžios.
...
30. Pirkimo vykdytojas raštu pateiktus laimėjusių dalyvių pasiūlymus (išskyrus atvejus, kai pirkimo sutartis sudaroma žodžiu) (kai vykdomos derybos, galutinius pasiūlymus), raštu sudarytas pirkimo sutartis, preliminariąsias sutartis, vidaus sandorius bei pirkimų iš susijusių įmonių sandorius viešina CVP IS ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų nuo pirkimo sutarties, preliminariosios sutarties, vidaus sandorio ar pirkimų iš susijusių įmonių sandorio sudarymo, bet ne vėliau nei iki pirmojo mokėjimo pagal jį pradžios. Jei pirkimo vykdytojas keičia raštu sudarytą pirkimo sutartį, preliminariąją sutartį, vidaus sandorį ar pirkimų iš susijusių įmonių sandorį, šie pakeitimai turi būti paskelbti CVP IS ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų nuo atitinkamų pakeitimų atlikimo. Informaciją apie žodžiu sudarytas sutartis pirkimo vykdytojas viešina CVP IS ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų nuo to ketvirčio, per kurį buvo sudarytos sutartys, pabaigos.
...
301. Informaciją apie žodžiu sudarytas sutartis pirkimo vykdytojas viešina CVP IS ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų nuo to ketvirčio, per kurį buvo sudarytos sutartys, pabaigos. Jei sąskaitos pagal žodžiu sudarytas sutartis yra priimamos naudojantis Sąskaitų administravimo bendrąja informacine sistema (toliau – SABIS), pakeitusia informacinę sistemą „E. sąskaita“, duomenys apie žodžiu sudarytas sutartis iš SABIS yra automatiškai paskelbiami CVP IS.“.
3. Pakeistas priedas SUVESTINĖJE NURODOMA INFORMACIJA ir jis išdėstytas nauja redakcija.
Pakeitimai įsigalioja 2025 01 17.
TAR, 2025 01 16, Identifikacinis kodas 2025-00485.
Viešųjų pirkimų tarnyba teikia patikslintą ir atnaujintą informaciją apie žodžiu sudarytų pirkimo sutarčių viešinimą
Viešųjų pirkimų tarnybos informacija, 2025 01 15.
Kiti
Pakeistos Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 3621 straipsnio 1, 3 ir 4 dalys:
„3621 straipsnis. Įstatymo, panaikinančio veikos nusikalstamumą, švelninančio bausmę arba kitokiu būdu lengvinančio veiką padariusio asmens teisinę padėtį, taikymo tvarka
1. Įstatymą, panaikinantį veikos nusikalstamumą, švelninantį bausmę arba kitokiu būdu lengvinantį veiką padariusio asmens teisinę padėtį, pagal nuteistojo, jo gynėjo prašymus, prokuroro, bausmės vykdymo institucijos teikimus dėl nuteistajam priimtų nuosprendžių taiko vėliausią nuosprendį priėmęs apylinkės teismas, nagrinėjęs bylą pirmąja instancija. Tais atvejais, kai vėliausią ar bent vieną ankstesnį nuosprendį kaip pirmosios instancijos teismas yra priėmęs apygardos teismas, įstatymo, panaikinančio veikos nusikalstamumą, švelninančio bausmę arba kitokiu būdu lengvinančio veiką padariusio asmens teisinę padėtį, taikymo klausimą dėl visų nuteistajam priimtų nuosprendžių sprendžia vėliausią nuosprendį priėmęs apygardos teismas.
2. Paduodant šio straipsnio 1 dalyje nurodytus prašymus ar teikimus ir priimant teismo nutartis, vadovaujamasi Baudžiamojo kodekso 3 straipsnio nuostatomis.
3. Prašymui arba teikimui nagrinėti gali būti rengiamas teismo posėdis, kuriame dalyvauja prokuroras. Dalyvauti šiame teismo posėdyje šaukiamas laisvėje esantis nuteistasis ir nuteistojo prašymu gynėjas. Laisvės atėmimo bausmę atliekantis nuteistasis į teismo posėdį šaukiamas prireikus. Nuteistojo ir gynėjo neatvykimas į teismo posėdį nesustabdo bylos nagrinėjimo, jeigu teismas nepripažįsta, kad jiems dalyvauti būtina. Kai teismo posėdis nerengiamas, teismas ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo prašymo ar teikimo ir jam išnagrinėti reikiamos medžiagos gavimo teisme dienos šiems asmenims praneša apie gauto prašymo ar teikimo nagrinėjimo laiką ir teisę per keturiolika darbo dienų nuo pranešimo išsiuntimo dienos pateikti atsiliepimą, pareiškimus dėl nušalinimo ir kitus prašymus. Šiame straipsnyje nurodyti klausimai teisme, kai teismo posėdis nerengiamas, turi būti išnagrinėti per septynias darbo dienas nuo atsiliepimų pateikimo termino pabaigos.
4. Teismas, nustatęs, kad prašymas ar teikimas yra pagrįstas, priima nutartį dėl atleidimo nuo bausmės, bausmės sušvelninimo, veikos perkvalifikavimo ar teistumo išnykimo. Jeigu skiriant bausmę baudžiamosios bylos nagrinėjimo metu buvo vadovautasi Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 63 ar 64 straipsniais, šio straipsnio 1 dalyje nurodytas ir vėliausią nuosprendį priėmęs teismas nustato naują subendrintą bausmę.
5. Teismas, nustatęs, kad prašymas ar teikimas nepagrįstas, priima nutartį prašymą ar teikimą atmesti.
6. Teismo nutartį turi teisę apskųsti prokuroras, nuteistasis ir jo gynėjas. Nutartis skundžiama ir skundas nagrinėjamas šio Kodekso 364 straipsnyje nustatyta tvarka. Skundą išnagrinėjusio teismo nutartis yra neskundžiama.“.
Pakeitimai įsigalioja 2025 02 01.
Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksas su visais pakeitimais išdėstytas čia.
TAR, 2024 11 12, Identifikacinis kodas 2024-19687.
Finansų ministras nuo 2025 02 01 nustatė:
1. palūkanų, mokamų už Mokesčių administravimo įstatyme nustatytą mokestinę paskolą, dydį – 0,007 procento už kiekvieną naudojimosi mokestine paskola dieną;
2. delspinigių, mokamų Mokesčių administravimo įstatyme nustatytais atvejais, dydį – 0,027 procento už kiekvieną pavėluotą dieną.
Palūkanų už mokestinę paskolą dydžių (procentais) lentelė.
Delspinigių už ne laiku sumokėtus ar pervestus mokesčius ir baudas dydžių lentelė.
TAR, 2025 01 17, Identifikacinis kodas 2025-00529.
Viešojo valdymo agentūra primena, kaip atlikti Valstybės tarnautojų ir darbuotojų tarnybinės veiklos vertinimą
Viešojo valdymo agentūros informacija, 2025 01 16.
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba atkreipia dėmesį: Ličio jonų baterijos – nepakeičiamos mūsų kasdienybėje. Ar naudojame jas saugiai?
Ličio jonų baterijos naudojamos įvairiausiuose įrenginiuose – nuo išmaniųjų telefonų ir nešiojamųjų kompiuterių iki elektrinių dviračių, paspirtukų. Nesaugiai naudojamos šios baterijos gali perkaisti, sukelti gaisrą ar net sprogti dėl vadinamosios šiluminės grandinės reakcijos.
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos informacija, 2025 01 17.
Aplinkos apsaugos departamentas primena, ką reikia žinoti, teikiant mokesčio už aplinkos teršimą ir valstybinius gamtos išteklius deklaracijas už 2024 m. mokestinį laikotarpį
Pateikti deklaracijas ir sumokėti mokestį Valstybinei mokesčių inspekcijai reikia iki š. m. vasario 15 d.
Aplinkos ministerijos informacija, 2025 01 13.
Finansų ministerija informuoja, kad paskelbtas atnaujintas dažniausiai užduodamų klausimų (D.U.K.) sąrašas, aktualus teikiant 2024 ir vėlesnių metų duomenis ir dažniausiai darytų klaidų teikiant 2023 m. informaciją VSAKIS sąrašas
Finansų ministerijos informacija, 2025 01 17.
Nevyriausybinės organizacijos (NVO) gali įgyti viešosios naudos organizacijos statusą
NVO, atitinkančios nustatytus kriterijus, gali įgyti viešosios naudos statusą, kuris ateityje suteiks papildomų galimybių gauti prioritetą valstybės ir savivaldybių finansuojamose NVO programose. Viešosios naudos NVO yra tokios organizacijos, kurių veikla nėra orientuota į savo narius, bet skirta visuomenei.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija, 2025 01 15.
Duomenų rinkimo naštos mitai ir realybė: ar tikrai per daug reikalaujame?
Valstybės duomenų agentūros informacija, 2025 01 14.